Kočky kočkám

Kočky kočkám je nová iniciativa, která ambice propojovat chovatelský svět s problematikou toulavých koček a kočičího aktivismu. A to obousměrně! Přesto, a nebo právě proto, že pocházíme z chovatelského prostředí, si uvědomujeme propojení i odcizení obou světů najednou a rádi bychom to změnili. Máme pocit, že tu panují obecné a velmi zkreslené představy zastánců obou stran, namísto toho, aby se oba světy propojily a navzájem hledaly cesty, jak celou sféru koček posunout na vyšší úroveň. Často se k nám dostává pomýlený světonázor, že chovatelské stanice jsou jen lepší množírny, zatímco z druhé strany je možno chápat velký nezájem ze strany chovatelů řešit cokoli nad rámec vlastní stanice, organizace nebo plemne. Oba názory jsou legitimní a chápeme je. Avšak to neznamená, že nás to nechává chladnými a že bychom raději neviděli vznikání nových spoluprácí v rámci aktivisticko-chovatelského crossoveru.

Nic však není černobílé a snaha hledat cesty jsou čímdál patrnější a to především díky sociálním sítím. Snaha chovatelů zapojovat se v edukaci a řešení toulavek je čímdál častější a také ze strany kočičích aktivistů začínají být renomovaní chovatelé citování jako příklad alternativy toho, když člověk nechce kočku z ulice. Sami bychom mohli mluvit o dlouhé a složité cestě od chovatelství až k vrcholovému profesionálnímu aktivismu a lobbingu, která směřovala k přehodnocení priorit a místo objíždění výstav ve volném čase hledáme nové cesty, jak kočkám venku pomáhat. Nicméně ještě jako vrcholoví chovatelé jsme stáli u zrodu osvětového článku o (V)časné kastrace a to ještě v době, kdy většina lidí kastrovalo až po první říji a přesvědčit laickou i odbornou veřejnost o pravdivosti přínosu faktů přeložených ze zahraničních studií, vůbec nebylo lehké.

Co tedy naše myšlenka přináší? Jsme přesvědčeni, že šikovný chovatel s relativně širokou klientelou je schopen z každého komerčně prodaného kotěte investovat určitou částku do kočky, která potřebuje pomoc (kastraci, ošetření, krmení). Tímto přístupem nejen že je schopen reálně pomoci tam, kde je to potřeba, ale také svůj chov udělat etickým z toho pohledu, že jen kočky nemnoží, ale zároveň reálně pomáhá a tuto pomoc propaguje. Když si nový zájemce pořídí nové papírové kotě, získává tím certifikát, že koupí této konkrétní čistokrevné kočky zároveň pomohl jiné, která tuto pomoc potřebovala.